BLOG

Izračun dinamične obremenitve elektrovodov (sistem SUMO) podpira pametna omrežja

Sistem SUMO je visokotehnološki projekt, ki predstavlja nadgradnjo elektroenergetskega sistema Slovenije (EES), ki slovensko elektroenergetsko prenosno omrežje uvršča med t.i. pametna omrežja.  Dobro poznavanje trenutne prenosne zmogljvosti daljnovodov z vidika termičnih omejitev omogoča optimalno delovanje omrežja glede na vremenske razmere.
Projektiranje daljnovodov temelji na varnem delovanju, ki za delovanje omežja upošteva najbolj neugodne razmere v ozračju (visoke temperature, brezvetrje, močno sonce … ). Ker v normalnih vremenskih okoliščinah daljnovodi omogočajo višje prenose, je smiselno, da na trasi postavimo senzorje temperature, vetra in osončenja, ki izmerijo dejanske vrednosti obremenitev.  

S podatki, zbranimi na posameznih mikrolokacijah, in uradnimi meteorološkimi podatki za Slovenijo, izračunamo, kakšna je lahko preobremenitev daljnovoda glede na nazivno vrednost (napetost, ki je potrebna za normalno delovanje). To vrednost lahko pozimi presežemo celo za 30 odstotkov, kar je zelo pomembno, saj imamo pozimi veliko porabo energije v vseh segmentih.

Izračun dinamične obremenitve elektrovodov omogoča tudi znantne prihranke pri izračunih življenske dobe daljnovodov. Z boljšim izkoristkom obstoječih prenosnih zmogljivosti pa se lahko investicijam v novogradnje izognemo ali jih zamaknemo v prihodnost.

Izračun dinamične obremenitve elektrovodov oz. SUMO omogoča:

  • kakovostnejše obratovanje prenosnega elektroenergetskega sistema
  • povečanje zanesljivosti prenosa električne energije zaradi boljšega pregleda nad delovanjem sistema zaradi vplivov vremena in okolja
  • zmanjšanje stroškov vzdrževanja in obratovanja
  • zamik investicij v daljnovode in transformatorske postaje
  • povečanje čezmejnih prenosnih zmogljivosti
  • preprečevanje izpadov velikih razsežnosti, lažje reševanje težav.
“VNet zagotavlja dobavo in montažo senzorskih merilnikov okoljskih in vremenskih parametrov, dobavo in montažo solarnih panelov ter ohišij merilnih naprav, anten za mobilne signale ter dodatnih elementov za montažo in delovanje opreme.”

Matjaž Loborec, direktor podjetja VNet

PREBERI ŠE

Kako vam senzorji za onesnaženost panelov in merjenje sončnega sevanja pomagajo do večje donosnosti?

Sončne elektrarne predstavljajo enega najčistejših in dolgoročno najdonosnejših virov energije....
MORE

Zakaj lastniki sončnih elektrarn potrebujete vremensko postajo?

Sončna energija ima velik potencial za proizvodnjo elektrike, vendar je...
MORE

Kako zagotoviti regulatornost na streliščih?

Opremljenost strelišč s specialnimi senzorji je ključnega pomena za delovanje...
MORE

IMATE VPRAŠANJE?

STOPITE V KONTAKT
Z NAMI!